Μαγιάτικη Εκδρομή της Ε΄ τάξης

Στις 21 Mαΐου επισκεφτήκαμε το πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στη Νέα Μηχανιώνα. Οι εγκαταστάσεις του πάρκου βρίσκονται δίπλα στην ιχθυόσκαλα του χωριού. Εκεί περιηγηθήκαμε στο πάρκο και είδαμε από κοντά όλα τα σήματα, συζητήσαμε για τους κανόνες που διέπουν την κυκλοφορία οχημάτων και πεζών και τη σημαντικότητά τους για την ασφάλεια όλων. Αφήνοντας πίσω το προσφυγικό χωριό της Νέας Μηχανιώνας και σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων συναντήσαμε τη λιμνοθάλασσα του Αγγελοχωρίου και τις αλυκές της. Η περιοχή αποτελεί προστατευόμενο υγροβιότοπο μεγίστης ομορφιάς. Εκεί μας περίμενε ο υπεύθυνος των εγαταστάσεων των αλυκών ο οποίος με μεγάλη προθυμία μας αφηγήθηκε την ιστορία των αλυκών και εξήγησε τη λειτουργικότητά της και τον τρόπο εξόρυξης του αλατιού. Οι μαθητές εξέφρασαν πολλές απορίες και ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση. Τρίτος σταθμός της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης ήταν ο Φάρος του Αγγελοχωρίου. Τριγυρισμένος από ένα μεσαιωνικό κάστρο με καμάρες και με μια υπέροχη θέα αποτελούσε τον ολόλευκο βασιλιά του βράχου. Ο φαροφύλακας, ευγενικός ,μας ξενάγησε στους χώρους του και μας περιέγραψε τον τρόπο λειτουργίας του. Έξω, στην αυλή του Φάρου η κυρία Σοφία διάβασε στους μαθητές το παραμύθι << Ο Φάρος που αγαπούσε τα καράβια>>, εναρμονισμένο απόλυτα με το πνεύμα της επίσκεψης.

Screenshot_1
Screenshot_10