Στον Ανθεμούντα της Αν. Θεσσαλονίκης

6   Το μοναδικό ποτάμι της ανατολικής Θεσσαλονίκης επισκέφθηκαν οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας στις 18/4/2023. Ο περίφημος Ανθεμούντας, πώς αλλιώς θα λεγόταν άλλωστε αφού διασχίζει τη λουλουδάτη πεδιάδα της αρχαίας Μυγδονίας, απλώθηκε μπροστά τους. Εκεί ήταν και ο τόπος, που καθώς λέει ο μύθος, ο Ηρακλής σκότωσε τον τρικέφαλο Γηρυόνη, ολοκληρώνοντας το δέκατο άθλο του. Ακολουθώντας την κοίτη του συναντήσανε την πανίδα του υγροβιότοπου. Καταπράσινες αγριόπαπιες και μπλε καβούρια, ψαράκια και θαλασσοπούλια. Καταλήξανε στο δέλτα όπου ο ποταμός έσμιγε με τη θάλασσα. Δίπλα στην παραλία οι μαθητές ασχολήθηκαν με δημιουργικές κατασκευές και παιχνίδια. Φεύγοντας, η θάλασσα τούς αποχαιρέτησε γενναιόδωρη, αφού όλοι μας κρατούσαμε για δώρο, ένα κοχύλι της.

Υπεύθυνοι εκαπαιδευτικοί:Παρέσα Κουτσούρα - Παναγιώτης Μουλαράς

boyla 4