3R - Ναι στην ανακύκλωση

1

Ομάδα εκπαιδευτικών το ξεκίνησε, εθελοντές βρέθηκαν και οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων του σχολείου ενημερώθηκαν για τους τρόπους και τα οφέλη της ανακύκλωσης, έστησαν τους μικρούς κάδους, έφτιαξαν τις αφίσες υπενθύμισης και δήλωσαν έτοιμοι να κάνουν την αλλαγή που χρειάζεται ο πλανήτης μας. Νοιάζομαι το περιβάλλον, αποκτώ οικολογική συνείδηση, περιορίζω, επαναχρησιμοποιώ, ανακυκλώνω.

2

Οι πρώτοι μας εθελοντές/εθελόντριες από κάθε τμήμα του σχολείου την τελευταία εβδομάδα του Νοεμβρίου πήραν στα χέρια τους τις παρακάτω οδηγίες και κάπως έτσι ξεκίνησε το ταξίδι….

IMG_20211119_1230151
IMG_20211124_1200261 2
IMG_20211124_1226081
IMG_20211124_1226371
IMG_20211129_1318211

Είσαι εθελοντής/ εθελόντρια ; Διάβασε προσεχτικά τα παρακάτω !

Συγχαρητήρια για την εθελοντική προσφορά σου στο πρόγραμμα «Ανακυκλώνουμε μαζί» του 1ου Δημοτικού σχολείου Τριλόφου. Η εβδομάδα 21/11 μέχρι 29/11 έχει οριστεί ως Ευρωπαϊκή Εβδομάδα μείωσης των Απορριμμάτων. Το σχολείο μας λέει STOP στα πολλά απόβλητα και STARTστην Ανακύκλωση και Επαναχρησιμοποίηση τους! Κατά τη χρονική περίοδο που θα είσαι εθελοντής/ εθελόντρια θα φροντίσεις :

Να ενημερώσεις τους συμμαθητές/ συμμαθήτριές σου για το τι βάζουμε και δεν βάζουμε στον μπλε κάδο (Πληροφορίες στο   www.mplekas.gr . Μπορείτε να το δείτε μαζί στην τάξη σας.

Τη γωνιά ανακύκλωσης της τάξης σου ( Θα κάνεις έλεγχο στους κάδους και θα τους αδειάζεις στον μπλε κάδο της αυλής. )

Θα επιβλέπεις τους συμμαθητές / τριές σου στη διάρκεια του διαλείμματος , αν ξεχωρίζουν τα σκουπίδια από τα ανακυκλώσιμα υλικά και αν τα τοποθετούν στους μπλε κάδους της αυλής.

Από το σπίτι σου μπορείς να φέρεις μπαταρίες που θα τοποθετούνται στον ειδικό κάδο , επειδή το σχολείο μας παίρνει μέρος στο 1ο πανελλήνιο τουρνουά ανακύκλωσης μπαταρίας « Οι μεγααάλοι μικροί κυνηγοί». Επίσης από το σπίτι σου μπορείς να φέρεις μελανάκια εκτυπωτή επειδή έχουμε και για αυτά κάδο στο εσωτερικό του μεγάλου κτιρίου στον Χώρο Ανακύκλωσης.

Θυμήσου πριν πετάξεις κάτι … σκέψου μήπως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ξανά; Παγκόσμια η κίνηση αυτή ονομάζεται 3 R : Reduse( Περιόρισε), Reuse(Επαναχρησιμοποίησε) και Recycle ( Ανακύκλωσε).

Στο σχολείο μας έχουμε κάδο κομποστοποίησης στον κήπο του μικρού κτιρίου. Πετούμε εκεί τις φλούδες από τα φρούτα μας ! Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!!!

Σ’ ευχαριστούμε πολύ!!!!