.

«Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να ζήσω τέτοιες στιγμές…….»

«Οι στόχοι κατακτιούνται με υπομονετική επιμονή….»

Δημοσθένης Ταμπάκος

Στις 4 Δεκεμβρίου 2006 τίμησε το σχολείο μας με την παρουσία του ο  Χρυσός Ολυμπιονίκης της Ενόργανης Γυμναστικής Δημοσθένης Ταμπάκος.

Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Ολυμπιακής Παιδείας - Καλλιπάτειρα, μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου Νίκου Παλαμπουγιούκη και της δασκάλας της Ολυμπιακής Παιδείας Ροζαλίας Καμπά.

Η παρουσία του Δημοσθένη Ταμπάκου στο σχολείο ήταν τιμή ενώ η επικοινωνία μαζί του ήταν μάθημα ουσίας.

Μετά τη σύντομη παρουσίαση του Ολυμπιονίκη απ’ το Διευθυντή του σχολείου στα παιδιά, ακολούθησε προβολή βιντεοταινίας με την πορεία του προς την επιτυχία. Απ’ την ταινία φάνηκε ξεκάθαρα ότι η προσπάθεια και η υπομονετική επιμονή, όπως εξάλλου δήλωσε και ίδιος, είναι η χρυσή συνταγή για την επίτευξη και του πιο μεγάλου στόχου. Πέραν τούτου, έκανε στα παιδιά σαφές ότι ο αθλητισμός δεν είναι τροχοπέδη για τις επιδόσεις τους στο σχολείο και ότι τα δύο αυτά μπορούν να συνυπάρχουν, αφού το σώμα και το πνεύμα οφείλουν να συμβιώνουν αρμονικά. Το μάθημα «ψυχής» το έδωσε ο Δημοσθένης Ταμπάκος με τη στάση ζωής και τη σεμνότητά του. Έτσι κάλυψε το τρίπτυχο του ανθρώπου «Πνεύμα – Σώμα – Ψυχή».

Στη συνέχεια ο Δημοσθένης Ταμπάκος απάντησε σε ερωτήσεις που του έκαναν οι μαθητές και τους έδωσε συμβουλές και ευχές.

Ενδεικτικά αναφέρουμε παρακάτω μέρος των διακρίσεων του Δημοσθένη Ταμπάκου:

Βαλκανικοί αγώνες: 2η θέση Ρουμανία 1990, 1η θέση Αθήνα 1992, 3η θέση Βουλγαρία 1992.

Μεσογειακοί αγώνες: 3η θέση Ιταλία 1997, 1η θέση Γερμανία 2000, 2η θέση Πάτρα 2002, 1η θέση Σλοβενία 2004.

Παγκόσμιοι αγώνες: 3η θέση Κίνα 1999, 1η θέση Καλιφόρνια 2003

Ολυμπιακοί αγώνες: 2η θέση Σίδνεϊ 2000, 1η θέση Αθήνα 2004.

Αν ο Δημοσθένης Ταμπάκος ευχαριστεί το Θεό για τις στιγμές που του αξίωσε να ζήσει,

εμείς Τον ευχαριστούμε που μας χάρισε το Δημοσθένη.

Πολυχρόνης Ευκαρπίδης