Σκοπός της ύπαρξης αυτής της σελίδας είναι η επικοινωνία. Ας χρησιμοποιήσουμε αυτό το εργαλείο και ας προσπαθήσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις, γνώμες και εμπειρίες.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Λίγα λόγια για το Τμήμα Ένταξης

Προτεινόμενα χρήσιμα έγγραφα για το Τμήμα Ένταξης

Το σύνδρομο Williams - Beuren

Στο σχολείο μας λειτουργεί Τμήμα Ένταξης με 10 μαθητές.

Το Τμήμα αυτό λειτούργησε για πρώτη φορά -άτυπα- τη σχολική χρονιά 2000-2001.

Η γενικότερη φιλοσοφία του σχολείου μας είναι να αισθάνονται όλοι οι μαθητές ΙΣΟΙ και ΟΜΟΙΟΙ, χωρίς καμία ετικέτα  ή διαχωρισμό, οποιασδήποτε διάστασης, των μαθητών.

Πιστεύουμε ότι έχουμε πετύχει αυτό το στόχο και οι μαθητές που  φοιτούν στο Τμήμα Ένταξης απολαμβάνουν την πλήρη αποδοχή από τους συμμαθητές τους και φυσικά από όλο το προσωπικό του σχολείου.

Οι μαθητές όλοι έχουν υποβληθεί σε δοκιμασίες - κριτήρια αξιολόγησης, και κατετάγησαν σε ομάδες.

Τέλος, όλοι οι μαθητές έχουν αξιολογηθεί από το Κ.Δ.Α.Υ. Ανατολικής Θεσσαλονίκης ή από τα διάφορα Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα.

Ο δάσκαλος του Τμήματος Ένταξης

Πολυχρόνης Ευκαρπίδης

ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ

Προτεινόμενα χρήσιμα έγγραφα για το Τμήμα Ένταξης