Η κ. Βούλα Πατουλίδου σε στιγμές χαράς με τους μαθητές του σχολείου μας

.

Στα πλαίσια της προώθησης της ιδέας του Ολυμπισμού, στις 14 Οκτωβρίου 2005, οργανώθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις.

Στην αρχή έγινε ιστορική αναδρομή στην Αρχαία Ελλάδα, τα Ολυμπιακά δρώμενα και την αναβίωση των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων, που έγιναν κτήμα όλου του κόσμου εκπέμποντας φως και ελπίδα. Ακολούθησε αναπαράσταση της τελετής έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων με παρέλαση και έπαρση της Ολυμπιακής σημαίας, ακρόαση του Ολυμπιακού Ύμνου και αφή της Ολυμπιακής δάδας. Στη συνέχεια έγινε τιμητικό αφιέρωμα στην πρώτη Ελληνίδα Χρυσή Ολυμπιονίκη κ. Βούλα Πατουλίδου.

Η ομιλία έγινε από τη γυμνάστρια του σχολείου, η οποία οργάνωσε και όλη την εκδήλωση. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε έντυπο και κινηματογραφικό υλικό με τις συμμετοχές και τις διακρίσεις που πέτυχε στην αθλητική της πορεία η μεγάλη αθλήτρια κ. Βούλα Πατουλίδου, από την αρχή της καριέρας της, τους  Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης, όπου στέφθηκε Χρυσή Ολυμπιονίκης στις 6 Αυγούστου 1992, μέχρι σήμερα.

Η κ. Πατουλίδου τίμησε την εκδήλωση και το σχολείο μας με την παρουσία της ενώ ο στόχος μας κορυφώθηκε, όταν η ίδια, αυθόρμητα, μίλησε για όλη την αγωνιστική της πορεία τονίζοντας ότι πίσω από κάθε μεγάλη επιτυχία κρύβεται η δύναμη της ψυχής που αναλύεται σε Πίστη – Ελπίδα και Αγάπη.

Η κ. Πατουλίδου χάραξε ανεξίτηλα στην τρυφερή ψυχούλα των μαθητών, ότι τα κορυφαία πράγματα στην ζωή, όπως είναι και η ιδέα του Ολυμπισμού, θέλουν πείσμα, δυνατή θέληση και αγωνιστικότητα.

Οι μαθητές μας, αν και μικροί στην ηλικία, αποκωδικοποίησαν πολύ καλά τα μηνύματα της εκδήλωσης και απεικόνισαν εύστοχα τη σοβαρότητα και τη βαρύτητα της ιδέας του Ολυμπισμού. Στο τέλος της τελετής, οι μαθητές έψαλαν, αυθόρμητα, δυνατά και με ενθουσιασμό τον Εθνικό Ύμνο, ως ένδειξη τιμής προς τη Χρυσή μας Ολυμπιονίκη.

Η γυμνάστρια

Βράκα Βασιλική