Περιήγηση στην Άνω Πόλη

IMG-a5ac990e30bf28f6891a7a3e014fa7cf-V

Ένας δρόμος γνώση για τους μαθητές της Στ τάξης στα στενά, τους δρόμους και τα μνημεία της Πόλης μας.  Διαβάζουμε παρακάτω για τη δική τους εμπειρία...

Μια μέρα πριν είχε βρέξει, Οκτώβρης πια.. Μα το βράδυ, αργά το σύμπαν συμφώνησε πως την επομένη θα είχε λιακάδα, γιατί η ΣΤ τάξη του σχολείου μας θα πήγαινε στην Άνω Πόλη και τα όνειρα των παιδιών πρέπει να γίνονται αλήθεια. Ξεκινήσαμε από την Καμάρα, τη Ροτόντα και στους δρόμους του μυαλού μας φτιάξαμε όλο το Γαλεριανό συγκρότημα. Φανταστήκαμε κάποια στιγμή το Γαλέριο θριαμβευτή να περνά καμαρωτός καβαλάρης κάτω από την Καμάρα και μια άλλη στιγμή ακούσαμε ίσως το τραμ να έρχεται προς αυτή. Ανηφορήσαμε προς τον Πύργο Τριγωνίου κι εκείνος μας ψιθύρισε πως ο Λευκός Πύργος είναι ένα από τα εφτά αδέλφια του, μόνο που τα άλλα σκόρπισαν στο διάβα του χρόνου.

IMG-4dd7e8c2ec380a660d021dd3f4f63c43-V
IMG-7c6b1c60fdc1ed6b54a5b07ad9bd96d9-V
IMG-a5ac990e30bf28f6891a7a3e014fa7cf-V
IMG-d5c009d6aa2d30f4452cd6e83b7137de-V

Τα τείχη επιβλητικά μαρτυρούσαν την ιστορία της πόλης μας. Πόσα μάτια προγονικά μας έβλεπαν μέσα από τις πολεμίστρες! Από εκεί ψηλά αγναντέψαμε τα όρια της παλιάς πόλης αλλά και της νέας. Συνεχίσαμε το οδοιπορικό μας στη Μονή Βλατάδων. Απέναντι από την Πορτάρα συναντήσαμε το γηραιότερο πλάτανο της πόλης. Τα παγόνια της μονής μας καλωσόρισαν ανοίγοντας πολύχρωμες βεντάλιες κι εμείς ταπεινά πατήσαμε εκεί όπου ο Άγιος Παύλος κήρυξε για πρώτη φορά στους Θεσσαλονικείς. Πιο κάτω συναντήσαμε την πλατεία Τσιτσάνη και τραγουδήσαμε Τα Καβουράκια .Τέλος φτάσαμε στη Μονή του Οσίου Δαυίδ και στη σκοτεινή εκκλησιά του έλαμπε, ουράνιο καντήλι, το μοναδικό ψηφιδωτό του με τον αμούστακο και έφηβο Ιησού. Στο μπαλκονάκι της εκκλησιάς μιλήσαμε για τη φωτιά της Θεσσαλονίκης του 1917 και πήραμε το δρόμο της επιστροφής μέσα από τα γραφικά σοκάκια της Άνω Πόλης. Ένα κομμάτι της πόλης μας είχε γίνει πιο δικό μας!