Εκπαίδευση στη φύση: Βάζω στόχους, μαθαίνω από τα λάθη μου και συνεργάζομαι ομαδικά

unnamed 5

Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και της Γ΄ τάξης βίωσαν μία υπέροχη εμπειρία στο περιαστικό δάσος της Θέρμης. Μέσα από συγκεκριμένες δραστηριότητες  εκπαιδεύτηκαν σε βασικές δεξιότητες πεζοπορίας, αναρρίχησης, καταρρίχησης, ενώ ταυτόχρονα μετατράπηκαν σε εξερευνητές του φυσικού περιβάλλοντος, του βουνού, του ελληνικού δάσους και του υγρού στοιχείου.

Στη διάρκεια του προγράμματος, με τη χρήση βιωματικών τεχνικών και καλών πρακτικών τα παιδιά ευαισθητοποιούνται   και μαθαίνουν να εφαρμόζουν  θετικές δεξιότητες στην καθημερινότητά τους, στις σχέσεις τους με την  οικογένεια, το σχολείο και τους φίλους τους. Οι δραστηριότητες  αυτές έχουν ως στόχο να καλλιεργούν την ενσυναίσθηση, βοηθούν και ενδυναμώνουν τα παιδιά, ενώ προάγουν θετικές συμπεριφορές σε σχέση με τη υγεία, ενώ παράλληλα προωθούν την αποδοχή και τη συνεργασία.   Τη Δευτέρα 28/11/22 , στο δικό μας χώρο  πια , οι υπεύθυνοι του προγράμματος απένειμαν  βραβεία και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με βιωματικά παιχνίδια.

Την ευθύνη του προγράμματος την είχε το τμήμα Ιατρικής σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης με κύριο υπεύθυνο τον κ.Θερμίδη Ηλία, εκπαιδευτικό ξεναγό.

unnamed 1
unnamed 2