ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ E TWINNING

Oλοκληρώθηκε το έργο e twinning H.O.P.E (Have Only Positive Energy) που υλοποιήθηκε φέτος από τα δύο τμήματα της Στ’ τάξης και την εκπαιδευτικό Κακαρίκου Αννα (ΠΕ 06).
     Tο έργο στο οποίο συμμετείχαν 13 σχολεία από την Ελλάδα, Γαλλία, Πολωνία, Μολδαβία, Κροατία και Τουρκία είχε ως θέμα τη θετική σκέψη και στάση ζωής. Σκοπός του ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές την αξία της θετικής συμπεριφοράς στη ζωή τους ,να αναπτύξουν την αυτό-εκτίμηση και τον αυτό-σεβασμό και να υιοθετήσουν ως στάση ζωής την ενσυναίσθηση, την αλληλεγγύη και την αποδοχή της διαφορετικότητας.
    Οι μαθητές μας κατάφεραν να ολοκληρώσουν κοινά έργα με τους συμμαθητές τους στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, να επικοινωνήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις.

Δείτε το βίντεο πατώντας στην εικόνα.