Πρόγραμμα υγιεινής διατροφής

fruit-delivered-1080x675

Σήμερα, Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022, επισκέφτηκαν το σχολείο μας ο κ. Παπαθανασίου Δημήτρης και ο κ. Ευγένης Ευθύμης, εκπρόσωποι της εταιρείας Dole Hellas, υλοποιώντας πρόγραμμα του ΥΠΠΕΘ (doleschools).

Η εταιρία ΝΤΟΛ ΕΛΛΑΣ Ε.Π.Ε., με αίσθημα κοινωνικής ευθύνης προς τους Έλληνες καταναλωτές, υλοποιεί και το φετινό σχολικό έτος 2021-2022, ένα πρόγραμμα διατροφής στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας. Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάδειξη της υψηλής διατροφικής αξίας των φρούτων στις ηλικίες 6-12 ετών, όπου αυτά είναι πλέον απαραίτητα και ωφέλιμα.
   Μαθητές/τριες τμημάτων του σχολείου ενημερώθηκαν για την αξία των φρούτων (διατροφική πυραμίδα) και για το πόσο συμβάλλουν στη σωστή ανάπτυξη του οργανισμού αλλά και στην καλή υγεία τους. Μέσω του προγράμματος έγινε παράλληλα, δωρεάν διανομή φρούτων (μπανάνα) σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Τους ευχαριστούμε πολύ.