Η Δημοκρατική Παιδεία ως μοντέλο εκπαίδευσης

eudec 2

Μια ευκαιρία γνωριμίας με την Ελληνική Ομάδα της Ευρωπαϊκής Κοινότητας για τη Δημοκρατική Παιδεία είχαν σήμερα Δευτέρα 4 Απριλίου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σε μια τρίωρη διαδικτυακή ενημέρωση. Αγγίξαμε τη φιλοσοφία λειτουργίας ενός διαφορετικού σχολείου που εργάζεται πάνω σε θεμελιώδεις αρχές δημοκρατικής παιδείας όπως η  ισοτιμία, η υπευθυνότητα και η συνεργασία δασκάλων και μαθητών/τριών.  Από τον κύκλο διαλόγου έως τις μαθητικές συνελεύσεις, αναγνωρίσαμε την κουλτούρα του σεβασμού του άλλου, της εμπιστοσύνης και της αποδοχής, η οποία μπορεί να οδηγήσει έως και τη συλλογική λήψη αποφάσεων απ' όλα τα μέλη της κοινότητας σε μια αρμονική συνύπαρξη και συνευθύνη όλων. Ευχαριστούμε θερμά τις εισηγήτριες κ. Μόσχου Χριστιάνα και κ. Λουτριανάκη Βάλια.