E-Twinning 2020-21

E TWINNING

Στο πλαίσιο του ευρωπαικού προγράμματος συνεργασίας μεταξύ σχολείων υλοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2020-21 στο σχολείο μας το έργο « TheEUTeamEurokidsUnited » με τη συμμετοχή του τότε τμήματος Ε1.

Το Ε1 υλοποίησε το έργο με τη συνεργασία μαθητών/τριών από το σχολείο μας και των Δημοτικών Σχολείων Γαλάτιστας, 3ο Τήνου, 10ο Παλαιού Φαλήρου,        4οΓέρακα, Collège Jasmin Les Iles Γαλλία, Colegio Virgen del Remedio Ισπανία, Szkoła Podstawowa Πολωνία, Zespół SzkolnyMileniumΠολωνία,      HeritageInternationalSchoolΜολδαβία.

Το έργο είχε στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές την Ευρώπη, τις χώρες της, τους θεσμούς της, την ιστορία της και τις κοινές αξίες μεταξύ των λαών της. Επιπλέον, οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τα δικαιώματα των παιδιών στα πλαίσια της Ενωμένης Ευρώπης.

Οι μαθητές μας, με τη βοήθεια της τεχνολογίας και χρησιμοποιώντας την Aγγλική γλώσσα, γνώρισαν χώρες της Ευρώπης, δημιούργησαν διαδικτυακά παιχνίδια και απέκτησαν το δικό τους Ευρωπαϊκό διαβατήριο παίζοντας ένα escape room. Δημιούργησαν επίσης  ένα κοινό ψηφιακό comic book, σχετικό με την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τα δικαιώματά τους ως παιδιά.

Το έργο υλοποιήθηκε, παρά τις αντίξοες συνθήκες της πανδημίας, καθώς τα σχολεία παρέμειναν κλειστά για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε διαφορετικές περιόδους για κάθε χώρα.

Tο βίντεο με τις εργασίες των παιδιών:

Το κοινό ψηφιακό storybook:

Και τώρα ήρθε η ώρα να παίξουμε! Ποιος θα τα καταφέρει να αποκτήσει Ευρωπαϊκό διαβατήριο;

Λύστε τις ασκήσεις, μαζέψτε τα κρυμμένα στοιχεία και βρείτε τη λέξη κλειδί!